Web s administrací nebo bez?

V době, kdy je možné si zdarma stáhnout vyspělý redakční systém a postavit na něm webové stránky, se může zdát zcestné uvažovat o webových stránkách bez vlastní administrace. Ale i ty stále žijí!

Kdy web bez administrace?

Chtělo by se napsat: „Když je malý – tří, čtyř, pětistránkový.“ V tomto případě ale není velikost hlavním ukazatelem. Zároveň je pravdou, že padesátistránkový web by se bez redakčního systému vytvářel, pokud ne nějak hůř, tak minimálně špatně.

Hlavním měřítkem je míra aktualizace stránek. Aktuality, upozornění, probíhající akce, slevové kupony – to vše má své místo na žijícím webu. Pokud by se takové změny obsahu měly dít několikrát měsíčně, je redakční systém nutností. Jistě, je možné nechat úpravy provádět externě, ale i tak je to snadnější ve vhodném redakčním systému.

Kdy s administrací?

Chytřejší důvod než ten o frekvenci aktualizací, se snad ani nedá vymyslet. I když…? I když je třeba upozornit na možnosti dnešních open source redakčních systémů. Celosvětově i celočesky nejpoužívanějšími, jsou WordPress, Joomla! a Drupal. V Carl Digital vytváříme webové stránky s administrací za pomoci systému Joomla!.

Jeho výhodou je možnost snadného rozšíření o nové funkce. Těch je k dispozici nepřeberné množství. Ať už placených (zpravidla v řádech stovek korun) nebo neplacených. Ovšem i kvalitních i méně kvalitnějších.

Pokud není určitá komponenta k mání, je možné ji programovat na zakázku. I v tom je ukryt bonus open source systému. Pokud už, z jakýchkoliv důvodů, nejste ochotni komunikovat s původním dodavatelem, můžete oslovit jiného programátora. Což je zpravidla nemožné u redakčních systémů, které si původní dodavatel vyvinul výhradně pro potřeby vlastních klientů.

V případě instalace redakčního systému je zároveň nutné pamatovat na jeho údržbu. Je to komplikovaný software a jako takový obsahuje chyby nebo příležitosti ke zlepšení. Zpravidla obojí. Není ale třeba malovat čerta na zeď. Vývojářské týmy průběžně uvolňují aktualizace. Jejich instalaci ale musí zajistit provozovatel nebo dodavatel webu (našim klientům ji zajišťujeme na základě uzavřené smlouvy).

Takže s nebo bez?

Pokud má mít budoucí web minimální počet stránek (plus minus deset), kromě textu bude obsahovat maximálně několik fotografií nebo kontaktní formulář a aktualizace proběhne jednou za uherský rok, obejde se bez administrace. Jeho kvalita tím nijak neutrpí.

Pokud hledáte dodavatele webu, ať už s administrací nebo bez ní, mrkněte prosím na naši nabídku tvorby webových stránek.

© 2011 - 2019 Carl Plus