Bannerová reklama

Nepočítaje samotnou internetovou prezentaci, je reklamní banner patrně nejzjevnější forma reklamy na Internetu. Prostřednictvím reklamních bannerů můžete na tisících internetových serverů více či méně účinně inzerovat. Můžete za to platit a můžete inzerovat i zdarma.

Reklamní kampaně je možné zacílit regionálně (kraje) nebo oborově (auto-moto, bydlení, reality, hobby, zahrada, cestování, ženy, počítače, mobilní komunikace). A s ohledem na cíle je možné si zvolit, za co vlastně budete platit. Budujete image? Pak pravděpodobně upřednostníte počet zobrazení banneru. Chcete přivést potenciální klienty na web? Výhodnější bude platba za proklik.

V souvislosti s reklamními bannery je ale třeba zdůraznit, že jejich účinnost je velmi nízká. Může za to tzv. bannerová slepota. Lidé mají tendenci reklamu přehlížet a to poslední, co by chtěli, je na ni kliknout. Míra prokliku (počet kliknutí/počet zobrazení) se proto v případě bannerů běžně pohybuje na úrovni desetin procent.

Nic ale není jen černo-bílé. Například v mobilních zařízeních zažívají reklamní bannery svou renezanci a jejich účinnost je možné výrazně zvýšit i při zobrazení mimo ně. Banner by měl být navržen tak, aby se při zobrazení jevil jako součást stránky. K navození vhodného dojmu pomohou chytře zobrazené a fungující ovládací prvky. Mějte ale na paměti, že takový banner se vlastně snaží návštěvníka oblafnout. Proto, pokud na něj klepne, předložte mu skutečně to, na co banner lákal.

Jistě, u reklamních kampaní realizovaných na desítkách či stovkách serverů to zařídit nepůjde. U kampaně realizované na několika pečlivě vytipovaných serverech tím výrazně zvýšíte její přínos. Sice to také nebude žádná bouře (míra prokliku se bude pravděpodobně pohybovat +- do 3 %), ale přesto se bude jednat o nevšední úspěch.

Standardizované formáty reklamních bannerů

Základní formáty bannerů
full banner 468 × 60
half banner 234 × 60
skyscraper 120 × 600
wide skyscraper 160 × 600
square 250 × 250
square button 125 × 125
button1 120 × 90
button2 120 × 60
microbar 88 × 31
vertical banner 120 × 240
rectangle 180 × 150
vertical rectangle 240 × 400
medium rectangle 300 × 250

Nechat vyrobit si samozřejmě můžete i jakýkoliv jiný formát, který budete mít kam vložit.

© 2011 - 2019 Carl Plus